Основні документи по законодавству про охорону праці: перелік і роз’яснення

Обязательные документы по охране труда в Украине

Підготуємо повний комплект документів з охорони праці для офісу! Розробимо, отримаємо за вас усі посвідчення та навчимо як усім цим користуватися!

Від 2 робочих днів! Усього за 6000 грн!

Телефонуйте або пишіть в Viber +38 (097) 466-94-04 або по електронній пошті zakaz@doc2days.com.ua.

На будь-якому підприємстві повинні бути розроблені і оформлені основні документи по законодавству про охорону праці.

Їх наявність – результат тривалих і серйозних зусиль, адже без цього в діяльності не буде порядку, а перша ж перевірка спричинить за собою припис або штраф. В Україні немає загального переліку документації для всіх підприємств і організацій, але можна виділити те, без чого не можна обійтися.

Обов’язки роботодавця і документація

Документація – невід’ємна частина всієї системи охорони праці, організацію і функціонування якої повинен забезпечити кожен роботодавець. Так говорить Закон України «Про охорону праці» в статті 13, і на всіх підприємствах з найманими працівниками це вимоги необхідно виконувати.

Одна з головних обов’язків роботодавця полягає в:

 • розроблення та затвердження інструкцій, положень з охорони праці, інших локальних актів;
 • встановлення правил виконання робіт, експлуатації машин і устаткування, використання ЗІЗ;
 • забезпеченні персоналу безкоштовними нормативно-правовими актами та локальної документацією з охорони праці.

Ці пункти вже дають розуміння, які документи необхідні для підприємств, і що будуть перевіряти інспектори профільного відомства. Штраф за порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у цій сфері для посадових осіб – десятки тисяч гривень згідно 6 статті КоАП України. Тому документи повинні бути в повному обсязі, без помилок і відповідати діяльності організації.

Перелік обов’язкових документів

Положення, інструкції та програми регламентують роботу підприємства в частині охорони праці, а також встановлюються правила виконання робіт. Є й інша категорія документів – розпорядчі, до них відносять накази по підприємству. Перелік обов’язкових документів з охорони праці в Україні наступний:

 • положення про організацію охорони праці;
 • положення про СУОП та службі ВІД (якщо така система існує);
 • положення про навчання і перевірку знань;
 • положення про видачу ЗІЗ (опціонально);
 • положення про розслідування нещасних випадків і ведення їх обліку;
 • накази про призначення відповідальних з питань охорони праці, газового господарства, електробезпеки і т. д .;
 • програми навчання і перевірки знань;
 • наказ про проведення атестації робочих місць;
 • наказ про проходження медичних оглядів;
 • правила розпорядку трудового дня;
 • інструкції за професіями, проведення робіт;
 • журнали обліку та реєстрації, контролю;
 • перелік інструкцій з професіями, робіт;
 • перелік нормативно-правових актів, вимоги яких поширюються на діяльність підприємства.

Даний перелік може доповнюватися іншими пунктами, якщо вони потрібні для забезпечення безпечних умов праці. Тобто при їх розробці враховують вимоги законодавства і нормативно-правових актів. Наприклад, роботи на висоті – підвищена небезпека, а закон вимагає встановлення правил для їх виконання. Тоді відповідальна особа створює інструкцію для задіяних співробітників і положення про допуск таких робіт. Проведення інструктажів записується в журнали обліку та реєстрації, які зберігаються в підрозділах.

Аналогічна схема може бути застосована по відношенню до інших аспектів і процесів в організації. Якщо повинні видаватися засоби індивідуального захисту відповідно до правил, то документи, необхідні в організації з охорони праці – положення про їх видачу, наказ про видачу і журнал обліку. Однак всі вони повинні відповідати законодавчим та нормативно-правовим актам України.

Документи для окремих сфер діяльності, процесів і умов

Список в попередньому розділі не є вичерпним, є й інші обов’язкові позиції. Вони різні для окремих сфер діяльності та повинні бути оформлені за всіма правилами. Через це і виникають проблеми при перевірках наглядовими органами, внутрішніми і зовнішніми аудитами, але результат один – система не функціонує належним чином і можливі штрафи.

Можна виділити такі поширені приклади:

В освітніх установах – інструкції розробляються не тільки для персоналу, але і для учнів. Перед початком нового навчального року складаються спеціальні акти про готовність установи.

При здійсненні перевезення пасажирів автотранспортом – інструкції складають для водіїв, пасажирів і супроводжуючих дітей.
У медичних установах – інструкції повинні включати обгрунтування для безпечної планування, експлуатації та обробки приміщень окремих кабінетів, наприклад, фізіотерапевтичного.

Для оформлення цих та основних документів з охорони праці в організації фахівець повинен знати вимоги нормативно-правових актів, відстежувати їх зміни, постійно вносити правки і контролювати аналогічні дії інших відповідальних працівників. Якщо немає часу на це, то можна замовити готовий комплект для вашого підприємства і вже через кілька днів він буде доставлений. Ми готуємо документацію так, щоб вона була не тільки грамотної і актуальною, а й зручною в подальшому зверненні. Заповнюємо інструкції, журнали, накази і положення і передаємо їх в електронному та друкованому вигляді. Уточніть, які з них є обов’язковими для вашої компанії та зробіть заявку по телефоном +38 097 466-94-04 або електронною поштою zakaz@doc2days.com.ua.