Основні нормативно-правові документи з охорони праці в Україні

Основные нормативно-правовые документы по охране труда в Украине

Підготуємо повний комплект документів з охорони праці для виробництва! Розробимо, отримаємо за вас усі посвідчення та навчимо як усім цим користуватися!

Від 3 робочих днів! Усього за 8000 грн!

Телефонуйте або пишіть в Viber +38 (097) 466-94-04 або по електронній пошті zakaz@doc2days.com.ua.

Конституція України дає право кожному на вільний вибір місця і виду легальної роботи, а умови на ній повинні бути безпечними. Для регулювання даної сфери держава надає нормативно-правові документи з охорони праці, вимоги яких є обов’язковими до виконання для всіх суб’єктів господарювання з найманими працівниками. Перелік таких актів бажано мати на кожному підприємстві, хоча в різних сферах і при різних умовах вони можуть відрізнятися.
Що можна вважати нормативно-правовими актами з охорони праці

Один з головних – Закон України «Про охорону праці» з основними положеннями в даній сфері. Інструкціям по охороні праці і іншим зацікавленим, відповідальним особам необхідно знати його зміст і постійно відстежувати зміни. У ньому є окрема стаття про нормативно-правових документах з охорони праці в Україні та дано визначення. До них відносяться регламенти, правила та інші акти обов’язкові до застосування. Закон зачіпає і інші, суміжні профілі, тому перелік такої документації буде включати позиції з напрямків:

 • охорона праці та промислова безпека;
 • санітарно-гігієнічні норми;
 • пожежна безпека;
 • будівельні норми і регламенти.

Можна виділити кілька умовних груп: закони України, спеціальні акти (постанови, положення, правила і т. Д.) І локальні для підприємств і організацій (накази, положення і т. Д.). Останні дійсні тільки на той об’єкт, для якого були розроблені. Спеціальні акти у вигляді правил, стандартів і положень можуть бути національні, міждержавні.

Загальний перелік законів і спеціальних актів

Закони України, постанови Кабінету Міністрів, Верховної Ради та інших уповноважених державою органів – обов’язкові до застосування. На їх основі вже створюються локальні нормативні документи з охорони праці та здоров’я, правила і регламенти.

Так як сфера зачіпає різнобічні напрямки і умови діяльності, то і перелік буде містити кілька основних законів України:

 • «Про охорону праці»;
 • «Про зайнятість населення»;
 • «Про оплату праці»;
 • «Про об’єкти підвищеної небезпеки»;
 • «Про колективні договори і угоди»;
 • «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

В окремих галузях додаються пункти, наприклад, в гірничодобувній – Кодекс України «Про надра», нафтової і газової промисловості – ЗУ «Про нафту і газ». До загальних нормативних документів з охорони праці на транспорті – ЗУ «Про дорожній рух». Актуальними постанови кабінету міністрів України:

 • Критерії оцінки ступеня ризику підприємства — №223 від 06.02.2019.
 • Порядок розслідування нещасних випадків — №337 от 17.04.2019.
 • Порядок видачі дозволів на об’єкти і роботи підвищеної небезпеки — №1107 від 26.10.2011.
 • Ідентифікація і декларування об’єктів підвищеної небезпеки — №956 від 11.06.2002.
 • Порядок проведення атестації робочих місць — №442 від 01.08.1992.

Необхідно враховувати Кодекси законів про працю України і кодекси про адміністративні і кримінальні правопорушення. Окремі постанови КМУ стверджують порядок перевірки та інспекцій наглядовими органами. Також вони вводять в дію технічні регламенти для різного устаткування: ліфти, гази, судини під тиском, які приходять на зміну застарілим нормативно-технічним документам з охорони праці в цих галузях.

Правила, стандарти та аналогічні документи для різних підприємств можуть істотно відрізнятися, але є окремі НПАОП, які застосовні відразу в декількох галузях. Зокрема, це стосується експлуатації та обслуговування поширеного ліфтового обладнання. Або нормативні документи з охорони праці та пожежної безпеки щодо загальних питань: оснащення будівель, навчання і перевірки знань, розробки локальних актів.

Локальні акти на підприємстві

Локальна документація з охорони праці на підприємстві представлена ​​різними положеннями, наказами, інструкціями, правилами. Їх розробляють відповідальні посадові особи в межах своєї компетенції. Наприклад, інструкцію для лаборанта – завідувач лабораторією, на якого керівництво поклало обов’язки відповідним наказом.

Існують типові зразки, але їх необхідно доповнювати з урахуванням особливостей на конкретному робочому місці. На підприємстві або в організації повинні бути такі нормативні документи з охорони праці та техніки безпеки:

 • Положення: про охорону праці (про службу і / або СУОП при необхідності); навчання та перевірку знань; видачі та обліку ЗІЗ; проходженні медоглядів; Порядком розслідування та обліку нещасних випадків та інші.
 • Інструкції для різних професій, робіт і експлуатації устаткування.
 • Накази про: призначення відповідальних, медогляди, перевірку знань і т. д.

У список обов’язкової документації також входять журнали, переліки, програми, акти, звіти і ще ряд найменувань. Їх вигляд залежить від вимог, які поширюються на діяльність конкретного об’єкта. Ми допоможемо оформити повний комплект документів з урахуванням особливостей вашого підприємства в короткі терміни – від 2 до 6 днів. Результат представимо в електронному та друкованому варіанті укупі з видеокурсом по застосуванню. Уточнимо вартість і приймемо заявку по телефону +38 097 466-94-04 або електронною поштою zakaz@doc2days.com.ua.